Turisté prožijí celý den v bitvě u Slavkova

Vojáci na Žuráni/ Foto: B. Maleček

18. 01. 2010
Prožít den ve stopách bitevní vřavy. Projít místa významných událostí a seznámit se s jejich historií. Slyšet na vlastní uši výstřely z dobových palných zbraní, kanónu a představit si, jak bojovali vojáci francouzské, ruské a rakouské armády. To lze zažít na celodenním interaktivním okruhu, který jako novinku letošní turistické sezony připravuje zámek ve Slavkově u Brna. Prohlídku bojiště doprovodí ukázky bojů.

„Jde o komponovaný zážitkový program pod názvem Po stopách napoleonských válek na Moravě,“ uvedl ředitel Zámku Slavkov – Austerlitz Aleš Šilhánek. Zájemci se programu nemusejí jen pasivně účastnit. „Mohou si vystřelit z palných zbraní, z pušek a z pistolí, z děla. Dále si mohou osobně vyzkoušet palaš či šavli. V případě zájmu si vyslechnou odborný výklad o těchto zbraních,“ líčil Šilhánek. Závěr programu bude na slavkovském zámku. Mezi jednotlivými místy se turisté budou přemisťovat autobusem. „Program jako první umožní návštěvníkům atraktivní formou poznat celé slavkovské bojiště, na kterém se odehrávala jedna z nejvýznamnějších bitev v historii Evropy,“ prohlásil ředitel slavkovského zámku.

Uvidí Žuráň, Santon i zámek ve Slavkově

Trasa začíná na kopci Žuráň, na historicky ceněném místě památné bitvy, které bylo polním velitelským stanovištěm francouzského císaře Napoleona I. Bonaparta. Slavnostní zahájení bude v deset hodin. „Účastníky zájezdu přivítají hrdí francouzští vojáci, kteří předvedou na uvítanou čestnou salvu. Turisté budou pohoštěni šampaňským, kávou a zámeckými koláčky. Vyslechnou si historii místa. Mají možnost nechat se vyfotografovat s vojáky,“ přiblížil Šilhánek.

Následovat bude přesun na kopec Santon, kde bylo stanoviště dělostřeleckého pluku francouzské armády. Na vrchu s kapličkou budou na návštěvníky čekat vojáci, kteří budou demonstrovat pocity dané bitvy. K umocnění atmosféry bude následovat výstřel z kanónu. Dalším historickým místem je Mohyla míru, kam se turisté dostanou zhruba ve čtvrt na jednu. „Zde proběhne prohlídka významného památníku, který je dominantou i přirozeným středem chráněné památkové zóny Slavkovské bojiště. Na návštěvníky zde čekají kyrysníci rakouské armády jako čestná stráž při vstupu do památníku,“ informoval Šilhánek.

Program bude stát patnáct set korun

Poté následuje přesun do Slavkova. V barokní Zámecké restauraci Austerlitz pro návštěvníky programu připraví staročeský pokrm o několika chodech. „Oběd doplní řízená ochutnávka skvělých moravských vín z oblasti Čejkovic, kde se nachází největší vinný sklep templářských rytířů,“ řekl Šilhánek.

Ve čtvrt na čtyři se turisté vydají poznávat poslední historickou pamětihodnost programu, a to zámek ve Slavkově. „Jedná se o prohlídku jednoho z nejkrásnějších barokních zámků na jižní Moravě. Program doplní jezdecké ukázky na koních rakouské a francouzské jízdy,“ doplnil Šilhánek.

Celým dnem bude návštěvníky provázet průvodce Zámku Slavkov – Austerlitz

Cena programu bude zhruba patnáct set korun nebo šedesát euro. „Poplatek upřesníme, až budeme znát přesnější propočet akce. Cena zahrnuje všechno, vstupné na památky, průvodce a také několikachodový oběd,“ uvedl Šilhánek. Programu se zájemci mohou zúčastnit od dubna, kdy začne turistická sezona. Objednávat si termín mohou již nyní.

Zámek si od akce mimo jiné slibuje větší zájem turistů o region, ve kterém se uskutečnila bitva tří císařů. „Chceme, aby i kvůli novému programu do regionu přijelo více návštěvníků a na delší dobu než dosud,“ řekl Šilhánek.


Radka Jarušková, Vyškovský deník


 

Zpět diskuse diskuse | počet příspěvků: 0

 
Žuráň / Foto: B. Maleček
Žuráň / Foto: B. Maleček
Kopec Santon u Tvarožné / Foto: B. Maleček
Kopec Santon u Tvarožné / Foto: B. Maleček
Vojáci na Žuráni / Foto: B. Maleček
Vojáci na Žuráni / Foto: B. Maleček
Mohyla míru u Prace / Foto: B. Maleček
Mohyla míru u Prace / Foto: B. Maleček
Slavkovský zámek / Foto: B. Maleček
Slavkovský zámek / Foto: B. Maleček
webdesign: Jaytech