Otevřený dopis radě města Slavkova u Brna týkající se kapacity Mateřské školy Zvídálek

Budova MŠ na Koláčkově náměstí / Foto: B. Maleček

15. 02. 2010
Ve druhém týdnu měsíce února proběhl jako každý rok orientační zápis do Mateřské školy Zvídálek. Reakce na sebe nedaly dlouho čekat a zde je reakce jedné z nás:

„Tento týden jsme se vrátili z orientačního zápisu do Mateřské školy Zvídálek a upřímně můžu uvést, že to nebylo tak, že by mě výsledek, že se naše dítě nedostane do školky tak moc překvapil, ale asi to završuje období dohadů a očekávání a skutečnost, že ve školce nebude místo nejen za rok, ale i za dva roky, mě šokovala.“

Ať už si žena zvolí jakkoliv dlouhou rodičovskou dovolenou, vždy přichází moment, kdy se po skončení rodičovské „dovolené“ maminka (někdy i tatínek) vrací do práce, kterou jim předchozí zaměstnavatel takzvaně „drží“ a potřebují přihlásit své dítě do školky. Každá rodina potřebuje po letech, kdy byla maminka s dítětem nebo dětmi doma, opět posílit rodinný rozpočet, znovu vytvořit rezervy do budoucna, na studia dětí,…, také i na náš penzijní věk, neboť od státu již žádné penze vůbec nemusíme dostat. Některé rodiny splácí hypotéky, půjčky na bydlení a po skončení rodičovského přídavku nastává zlom, ve kterém zůstávají rodiny samy. Jak jít do práce, když není místo ve školce?

A teď, v takové situaci, pokud ve státní školce nejsou kapacity, jaké jsou možnosti?

− vzdát se práce, kterou mi v bývalé firmě drží, být ještě chvíli s dítětem doma a za pár měsíců si hledat novou práci na trhu práce, který je nyní dost tvrdý a v České republice vůbec není matkám s malými dětmi nakloněn. Anebo víte o nabídce míst na poloviční, tříčtvrteční úvazek, flexibilních pracovních míst s pracovní dobou, která nám bude vyhovovat?

− umístit dítě do soukromé mateřské školy a platit od šesti do desíti tisíc měsíčně (což ukrojí velký díl z rodinného rozpočtu a průměrná rodina s takovým výdajem prostě nevyjde) a k tomu denně podstupovat riziko cestování s dítětem v autě na našich bezpečných silnicích s ohleduplnými řidiči, nehledě na to, že mnohá maminka nemá auto denně k dispozici?

− svěřit své dítě paní na hlídání anebo využít soukromých hlídacích služeb, které ve Slavkově nejsou? Anebo jsou v Brně a pak se můžeme vrátit do bodu výše uvedeného.

− pokud máme to štěstí a bydlíme s našimi rodiči poblíž, tak dáme naše děti na rok dva na „hlídání“ našim rodičům – samozřejmě pokud sami ještě nechodí do práce.a jsou již v důchodu. Je to však dobré řešení? Naši rodiče určitě mohou dát spoustu krásného našim dětem, mají však na ně dost energie? Je to spíše zoufalé, než dlouhodobě dobré a schůdné řešení.

− pořídit si další dítě a zůstat s ním dále doma, ale nedá se to tak řešit donekonečna.

Od ředitelky MŠ jsme získali čísla z orientačního zápisu: nyní požaduje přijetí 89 dětí (tento počet však nemusí být konečný), z nichž je 71 dětí, jejichž matka (otec) není na další mateřské nebo rodičovské dovolené s dalším dítětem. Školka bude mít od září 2010 asi 58 volných míst. Tato čísla se mohou v průběhu roku ještě změnit, některé maminky mohou rezignovat a budou čekat druhé dítě, pokud si to ovšem mohou finančně dovolit. Jiné budou volit jednu z výše uvedených možností.

Obracíme se tedy na Vás, radu města Slavkova s výzvou k veřejnému setkání, kde bychom se my rodiče, přímo od Vás, nikoli zprostředkovaně, rádi dozvěděli, kdy a jak bude koncepčně řešena tato situace, která nastala s kapacitou mateřské školy, a která se nás bude týkat i do budoucna, při vstupu našich dětí do základní školy a také v souvislosti s plánovaným rozvojem Slavkova.

Žádáme Vás o veřejné setkání. Prosíme, aby toto setkání mohlo být co nejdříve, nejlépe do konce února, a též v pozdějších odpoledních hodinách z důvodu hlídání dětí. O termínu konání nás prosím informujte na stránkách Slavkovského zpravodaje, webu www.slavkov.cz a www.veslavkove.cz.

Ve Slavkově u Brna dne 15. 2. 2010.

Pramínek, o.s. – Mateřské a rodinné centrum

Ing. Pavla Blackmore, Mgr. Eva Ptáčková

RNDr. Kateřina Dvořáková (za maminky navštěvující Baby klub, DDM Slavkov u Brna)

Marie Schwecová, Mgr. Marcela Blažková

 

Zpět diskuse diskuse | počet příspěvků: 30

 
Budova MŠ na Koláčkově náměstí / Foto: B. Maleček
Budova MŠ na Koláčkově náměstí / Foto: B. Maleček
webdesign: Jaytech