Novým šéfem ústavu pro totalitu se stal Jiří Pernes

Jiří Pernes při přednášce na zámku ve Slavkově v r. 2008 / Foto: B. Maleček

17. 02. 2010
PhDr. Jiří Pernes je znám většině občanů Slavkova. Patří mezi nejvýznamnější historiky Moravy, je autorem četných vědeckých studií o vývoji české a moravské společnosti na přelomu 19. a 20. století a o vývoji Československa po roce 1945. Vystudoval češtinu, dějepis a muzeologii. Vedl Historické muzeum ve Slavkově u Brna a Moravské zemské muzeum v Brně, učil na univerzitách. Specializuje se na dějiny českých zemí na přelomu 19. a 20. století a československé dějiny po roce 1945.

Ve středu 19. února se Jiří Pernes stal novým ředitelem Ústavu pro studium totalitních režimů.

O době po roce 1948 bylo už mnoho napsáno. Jde o vyčerpané, probádané téma?

„Není probádané, je stále co hledat. O komunistické minulosti u nás se ví zatím opravdu málo. Bohužel mnoho záznamů StB bylo spáleno. Přesto je v archivech ministerstva vnitra stále obrovská spousta zajímavých věcí,“ řekl v rozhovoru pro Slavkovský zpravodaj před nedávnem Jiří Pernes.

Přihlášku podalo celkem pět kandidátů. Mezi nimi i současný ředitel Pavel Žáček. Ten se do čela ústavu dostal bez konkurzu, instituci vedl od jejího vzniku v roce 2008. Při prvním hlasování získali Pernes i Žáček shodný počet hlasů, Pernes vyhrál až ve druhém kole. Do funkce nastoupí 1. dubna.

Jiří Pernes chce v nové funkci klást větší důraz na vědeckou práci, více spolupracovat s Akademií věd nebo vysokými školami. „Chci přesvědčit veřejnost, že ústav není politickou institucí. Jeho práce by měla být vědeckým výzkumem,“ řekl iDNES.cz Pernes.

Hodlá také usilovat o to, aby výstupy byly kvalifikované a budily respekt u občanů i odborníků. Dosud prý některé závěry pracovníků ústavu „působily až bulvárním dojmem“. Naráží tak například na rozpoutání mediální kauzy kolem údajného udavačství spisovatele Milana Kundery. Ústav by podle Pernese neměl a priori upozorňovat na případy známých osobností a mluvit o nich. Ve starších kauzách, kvůli kterým ÚSTR čelil kritice, vidí ale spíš neúmyslné pochybení.

„Věci v ústavu se neděly na politickou objednávku, ale působily tak,“ připustil Pernes. Jednou z nich by mohl být například případ bratří Mašínů. Pernes také uvedl, že se chce obrátit na některé historiky, kteří ústav opustili, a přesvědčit je k návratu. Nabídne místo také Žáčkovi? „Zatím jsme o tom spolu nemluvili. Ale myslím, že pan Žáček je tak vyhraněná osobnost, že o to ani nebude stát.“

Ústav pro studium totalitních režimů podle zákona spravuje všechny dokumenty vytvořené bývalou komunistickou Státní bezpečností. Vydává vědecké publikace a na svých internetových stránkách umožňuje přístup k historickým dokumentům. Ústav na jednom místě shromáždil všechny dokumenty StB a každý zájemce zde do nich může nahlédnout.

iDnes + red.


 

Zpět diskuse diskuse | počet příspěvků: 30

 
Jiří Pernes doma v Kobeřicích (2008) / Foto: B. Maleček
Jiří Pernes doma v Kobeřicích (2008) / Foto: B. Maleček
Jiří Pernes v r. 1990 / Foto: archiv
Jiří Pernes v r. 1990 / Foto: archiv
Jiří Pernes při přednášce na zámku ve Slavkově v r. 2008 / Foto: B. Maleček
Jiří Pernes při přednášce na zámku ve Slavkově v r. 2008 / Foto: B. Maleček
Autorské čtení na zámku ve Slavkově / Foto: archiv
Autorské čtení na zámku ve Slavkově / Foto: archiv
webdesign: Jaytech