V přecpaném Slavkově další stání nebudou

Palackého náměstí / Foto: B. Maleček

21. 02. 2010
Ve Slavkově u Brna mají řidiči často problém zaparkovat auto ve středu města. Radnice ale nová parkovací místa zatím neplánuje.

Náměstí ve Slavkově u Brna je k prasknutí nacpané zaparkovanými auty. Situace je ještě horší, když se ve městě, které chce být cílem mnoha turistů, koná velká akce pro tisíce lidí. Radnice nicméně nová parkovací stání zatím neplánuje. „Na letošní rok nepřipravujeme výstavbu nových parkovacích míst,“ uvedl místostarosta Slavkova u Brna Jiří Doležel.

Obyvatelé si stěžují na problémy, když chtějí ve městě zaparkovat. „Je to špatné. Ve Slavkově se těžko zaparkuje. Teď přes zimu to ještě celkem jde, ale mnohem horší je to přes léto, kdy do města přijedou turisté,“ uvedl třeba Ladislav Hrubý. Podle Hrubého je na Palackého náměstí ještě další problém. „Těžko se tam také vyjíždí, protože se parkuje po obou dvou stranách,“ doplnil Hrubý.

Radnice je nicméně poměrně jednotná. Situaci nechce řešit ani třeba opoziční zastupitelka Věra Křivánková. „Vedení města s tím nic moc nenadělá. Řešení hledáme společně již léta. Problém je, že v centru města se nachází památková zóna,“ uvedla Křivánková.

Parkovat se dá v okolních ulicích

Právě v nedostatku míst v centru vidí lidé problém. Nicméně podle zastupitelky ne oprávněně. „V okolních ulicích parkovací stání jsou. Anebo třeba na Koláčkově náměstí. Lidem se to ale zdá daleko,“ řekla Křivánková. Ta problém nevidí, ani když se ve městě konají významné akce pro turisty. „To jsou ucpané všechny ulice. Nicméně je to jen párkrát do roka a jako obyvatelé jsme si na to již zvykli,“ řekla Křivánková.

Zda vznikne nové parkoviště třeba u synagogy, je zatím nejisté. „Nachází se tam větší plocha pro budoucí investici. Nicméně zatím se jedná jen o úvahy, co se s lokalitou stane,“ informoval Doležel.

Radnice uvažovala také o tom, že by vytvořila nové jednosměrné ulice, ve kterých by vznikla další stání. Nicméně z plánů sešlo. „Tím by se totiž mnohonásobně zvýšil provoz jinde,“ vysvětlila Křivánková. Nové parkoviště, které sice nevyřeší parkování v centru, nicméně vzniklo v ulici Nádražní. „Jedná se o nezpoplatněné parkoviště, které slouží pro místní obyvatele. V místě vzniklo osmnáct nových míst. Upravili jsme silnici a stání tak, aby odpovídala současným požadavkům. Předchozí stav byl z roku 1950,“ prohlásil Doležel.

Další parkoviště už jen za poplatek

Radnice se rozhodla nově zpoplatit další parkoviště. A to v ulici Boženy Němcové. „Cena stání tam bude o něco levnější než na náměstí, aby se rozložil zájem lidí,“ řekl Doležel. Sleva ovšem nijak výrazná nebude. „První hodina přijde na pět korun, každá další na deset. Zdarma budou parkovat postižení a motorkáři,“ informoval vedoucí odboru investic a rozvoje Petr Lokaj.

Parkování na Palackého náměstí přitom stojí deset korun za každou hodinu, a to včetně té první. V ulici Boženy Němcové tedy řidiči ušetří pět korun. Zaplatit budou muset také místní. „Karta pro dvě auta bude obyvatele stát tisíc korun, firmu tři tisíce,“ uvedl Lokaj.

Parkovací automat chce radnice instalovat v dubnu. „Záleží ale na počasí a na tom, zda firma automat dodá včas,“ doplnil Lokaj.

Radka Jarušková, Vyškovský deník


 

Zpět diskuse diskuse | počet příspěvků: 24

 
Palackého náměstí / Foto: B. Maleček
Palackého náměstí / Foto: B. Maleček
Palackého náměstí / Foto: B. Maleček
Palackého náměstí / Foto: B. Maleček
Palackého náměstí / Foto: B. Maleček
Palackého náměstí / Foto: B. Maleček
Palackého náměstí / Foto: B. Maleček
Palackého náměstí / Foto: B. Maleček
Palackého náměstí / Foto: B. Maleček
Palackého náměstí / Foto: B. Maleček
webdesign: Jaytech