Okouzlující Frankie Mrázek na schůzi Motoklubu

F. Mrázek a B. Florian / Foto: R. Lánský

18. 03. 2010
Výroční členská schůze MK Austerlitz se konala 10. března v prostorách Zámecké vinárny. Mimo základní program, jako je prezentace, výběr příspěvků, hodnocení uplynulé sezony apod. bylo sdělení termínů, pořádaných akcí v letošním roce. Před započetím závodů je nutná úprava motokrosové tratě za firmou Likos. První závod se koná 1. května, a to 7. fechtl cup, další závod třídy MX přebor Moravy 30. května. 15. nebo 16. května je připravován závod do vrchu v serpentinách, spojený s hlavním závodem automobilů. U této akce zatím není potvrzen termín konání.

Schůzi navštívil, jako každoročně, místostarosta městského úřadu p. ing. Doležal a ředitel TS pan Lánský. Pan místostarosta hodnotil činnost MK a pan Lánský vše dokumentoval kamerou. Oba členové radnice nás svou návštěvou potěšili. Dále byla zhodnocena činnost a úspěchy mladých členů. Přítomný Karel Májek nás seznámil s výsledky loňské sezony. Začátek nebyl dobrý – změna motorky ze 125ccm na 600 ccm. Velký rozdíl jak ve váze, tak ve výkonu motorky, také trochu smůla v Brně. Vše napravil na podzim v Mostě. Z 36 jezdců skončil na prvním místě.

Zlatým hřebem schůze byla připravovaná návštěva našeho MK Frankym Mrázkem s paní Jarmilou. Na závěr schůze se s tímto nestárnoucím talentem a mistrem v rychlostních silničních závodech všech motoznaček a tříd rozvinula očekávaná debata.

Padalo mnoho otázek na Frankyho neuvěřitelné zážitky v jeho kariéře. Od těžkých začátků emigranta bez prostředků a znalosti jazyka, až po propracování se na mnohonásobného mistra Kanady a USA. Přiznal, že v jednom dni absolvoval šest závodů a všechny vyhrál. Jeho dlouholetá činnost se neobešla bez těžkých havárií. Při závodě Superbiků v USA – Daytonu – mu praskla zadní pneumatika ve 300 km rychlosti, kdy utrpěl těžká zranění, podle jeho vyjádření snad všech částí těla a byl v bezvědomí 11 dní. Vyprávěl o nehodách více, ale nic ho neodradilo v pokračování závodění.

Byli jsme s jeho návštěvou i jeho vyprávěním velmi spokojeni. I on sám mi druhý den telefonoval a chválil si velmi přátelskou a kamarádskou atmosféru v našem MK. Těší se na 8. a 9. květen, kdy slaví své 74. narozeniny jako každý rok při tréninku a závodech ve Starém Městě u Uh. Hradiště na silničních závodech, kam nás také zve. I v tomto závodě bude na stupních vítězů, pokud mu nevypoví jeho letitý stroj triumph. I do St. Města jezdí spousta příznivců ze Slavkova, tak jako na Kyjovský okruh. Byl to krásný a věcný večer s bohatou diskusí přítomných.