Zámek Slavkov – Austerlitz zahajuje

Zámek Slavkov – Austerlitz / Foto: B. Maleček

18. 03. 2010
Brány slavkovského zámku se pro veřejnost letos otevřou již brzy, a to ve čtvrtek 25. března. Na nadcházející sezonu si Zámek Slavkov – Austerlitz připravil opět velké množství zajímavých kulturních a společenských akcí, ze kterých si vybere opravdu každý.

A na co se můžou návštěvníci letos těšit? Z bohaté nabídky akcí vás chci upozornit na některé zajímavé, které byste si neměli rozhodně nechat ujít.

Hned na začátek sezony jsou připraveny dokonce čtyři výstavy. V rámci slavnostního otevření sezony se bude konat vernisáž výstavy výtvarného oboru Základní umělecké školy Františka France, která nese název „Cesta kolem světa“. K vidění budou práce týkající se historie i současnosti, tradic, zvyků a odlišností rozličných kultur světa. Tato bude doplněna výstavou prezentující nový celodenní zážitkový program pro organizované skupiny turistů „Po stopách napoleonských válek na Moravě“.

Na čtvrtek 1. dubna jsou připraveny vernisáže hned dvou výstav. První – s velikonoční tematikou „Už je tu jaro“ – představí v historických saloncích kolekci kraslic zapůjčených od sběratelů z Mohelnicka, Přerovska, Olomoucka a Valašsko-Meziříčska, kterou doplní velikonoční dekorace I. Zykové. Součástí zahájení výstavy je prodejní velikonoční výstava P. Tauberové a M. Drápalové s ukázkou zdobení kraslic. Druhá výstava pod názvem „Sightseeing“ (pohledy) je dílem akademické malířky Marisy Ivany Fila z Heidelbergu, absolventky Sárské vysoké školy výtvarného umění. Autorka představí různé styly své tvorby: malbu, kresbu, textilní koláže.

Také letos si na své přijdou opět zahrádkáři, pro které chystáme jarní prodejní zahradnickou výstavu v zámeckém parku. Další z výstav v zámeckém parku potěší chovatelé pejsků, neboť v letošním roce jsou připraveny v průběhu roku dokonce dvě, a to v květnu a v srpnu. Bezesporu velkým lákadlem z připravovaných výstav budou také další výstavy. Jen namátkou výstava květin „Slunce, voda, země, vzduch“ v historických sálech, výstava Antonín Dvořák nebo výstava unikátních pohlednic s napoleonskou tematikou ze sbírek ZS-A. Tato bude u příležitosti 205. výročí bitvy tří císařů doplněna křestem stejnojmenné knihy.

Ostatně po celý rok bude ve výstavních prostorách co k vidění, např. zajímavá výstava v podzemí zámku s názvem „Život je i v podzemí“ nebo velmi úspěšné výstavy vín – mezinárodní srpnová Grand Prix Austerlitz 2010 a listopadová „Svatomartinská vína na zámku“.

Velkou část připravovaných akcí tvoří bezesporu koncerty různých hudebních žánrů. V prvé řadě to budou dva koncerty v rámci mezinárodního hudebního festivalu Concentus Moraviae. První bude koncertem hejtmana JmK, druhý pak bude slavnostní „závěrečný“, který by se měl uskutečnit na znovuotevřeném nádvoří zámku, přičemž oba budou věnovány barokní hudbě, která k zámku neodmyslitelně patří.

Nelze opomenout ani galakoncert J. Strauss Orchester – Die flotten Geister Coburg, na který letos opět přijedou hvězdy evropského formátu L. Albrechtová a O. Klein. Také Hudební festival populární hudby Slavkov 2010 si již získal stálé posluchače, podobně jako Folk a country na zámku nebo srpnový koncert v zámeckém parku. V závěru roku se premiérově na zámku uskuteční Vánoční koncert ZUŠ Františka France.

Na letní období jsme pro návštěvníky připravili dvě novinky. Počátkem července se na nádvoří zámku odehraje operní představení Rusalka, které má šanci stát se vrcholem první poloviny kulturní sezony tohoto roku ve Slavkově. A v červenci se uskuteční v zámeckém parku Letní filmový festival.

Za zmínku stojí zcela jistě již tradiční divácky atraktivní akce, jakými jsou Oldtimer festival 2010 – setkání veteránů aut a motocyklů, Napoleonské dny (k 241. výročí narození Napoleona), zejména pak Vzpomínkové a pietní akce u příležitosti 205. výročí bitvy u Slavkova. Nelze opomenout ani ekumenické setkání církví – Slavkovská iniciativa smíření, festival válečné literatury faktu – Slavkovské memento, speciální prohlídky zámku, parku či zámeckých depozitářů, oblíbené a velmi populární řemeslné jarmarky, pro děti pak Zámecké dýňobraní s Domem dětí a mládeže či mezinárodní turnaj v pétanque nebo Hubertovu jízdu, která si získala své příznivce.

Návštěvníci, kteří se na zámek vydají jen tak mimo jakoukoliv akci, se v prohlídkových trasách mohou těšit na známé i méně známé exponáty z depozitářů, např. na originální model sochy sv. Václava nebo na grafiky z napoleonského období.

Je tedy patrné, že nadcházející sezona bude opět velice bohatá na krásné kulturní zážitky. Podrobný přehled akcí bude uveden v kalendáriu ve Slavkovském zpravodaji č. 3/2010. Všechny akce vám pochopitelně vždy včas a podrobněji přiblížíme a připomeneme v průběhu roku. Přijměte naše srdečné pozvání! Těšíme se na vaši návštěvu.

Ing. Aleš Šilhánek (ředitel ZS-A)


 

Zpět diskuse diskuse | počet příspěvků: 112

 
Zámek Slavkov – Austerlitz / Foto: B. Maleček
Zámek Slavkov – Austerlitz / Foto: B. Maleček
Zámek Slavkov – Austerlitz / Foto: B. Maleček
Zámek Slavkov – Austerlitz / Foto: B. Maleček
Zámek Slavkov – Austerlitz / Foto: B. Maleček
Zámek Slavkov – Austerlitz / Foto: B. Maleček
Zámek Slavkov – Austerlitz / Foto: B. Maleček
Zámek Slavkov – Austerlitz / Foto: B. Maleček
Zámek Slavkov – Austerlitz / Foto: B. Maleček
Zámek Slavkov – Austerlitz / Foto: B. Maleček
webdesign: Jaytech