Děti MŠ Zvídálek se loučily se zimou

Děti se loučí se zimou / Foto: archiv MŠ

22. 03. 2010
. Roční svátky jsou jako perličky navlečené na hedvábnou stužku života. Vzpomeňme si na své vlastní dětství. Co se nám uchovalo v paměti? Většinou to, co jsme sami hluboce prožili, co se dotklo našeho nitra, čeho jsme se aktivně spolu s ostatními zúčastnili. Příjemné pocity z dětství na nás působí dodnes jako maminčino pohlazení… V naší mateřské škole usilujeme o to, abychom děti od malička nenásilně, prostřednictvím zajímavých aktivit a činností vedli k poznávání lidových zvyků a tradic, které jsou nevyčerpatelnou klenotnicí našich předků a rituál spojený s vynášením Morany k nim bezesporu patří.

Nové jaro musí každoročně vyhrát svůj tuhý boj s odcházející zimou. Aby jaro opět zvítězilo a mohlo k nám přijít se svými laskavými a životadárnými silami, musíme mu i letos tak trošku pomoci. Obzvlášť po letošní dlouhé a tuhé zimě jaro všichni toužebně vyhlížíme a proto jsme se s chutí společnými silami pustili do výroby Morany, abychom s ní hned po Smrtné neděli vyrazili k potoku a definitivně se se zimou už konečně rozloučili.

Činnosti předcházelo společné plánování a poučení dětí, o tom, kdo že to ta Morana, vlastně je a jak by asi měla vypadat. Děti se s nadšením pustily do její výroby, při činnosti se průběžně střídaly, navrhovaly různá řešení a měly radost ze společně vytvořené postavy, která dotvářela estetický vzhled tříd a na svém trůnu trpělivě čekala na den, kdy mělo být její zimní vládnutí ukončeno.

Pondělní ráno po Smrtné neděli přišel ten správný čas. Nejdříve se ale slušelo „paní Zimě“ poděkovat za všechny její radovánky, dary i slavnosti, které nám za své vlády přichystala a říci jí, aby se k nám za rok zase v plné síle vrátila, ale teď už musí opustit trůn a předat svou vládu jaru. Za zpěvu písní a recitování básní a říkadel se průvod dětí s Moranou vydal k potoku. U mostu udělaly děti kolem Morany kruh, naposledy ji zazpívaly, nosily ji špalírem, až přišla chvíle, kdy jsme ji svrhli z mostu dolů. Morana se houpala na vlnách, a my jí mávali a popřáli šťastnou cestu. Odplavala z města neznámo kam a snad se už nevrátí, i když se jí od nás moc nechtělo. Zpátky do školky jsme si přinesli jaro (létéčko), abychom se už konečně mohli radovat z teplých slunečních paprsků, jarních kytiček i zpěvu ptáčků. Doufejme, že letošní jaro už nebude muset se zimou dlouze bojovat a brzy ji přemůže. Přetahovanou zimy s jarem budeme pečlivě pozorovat i my v přírodě kolem sebe.

Učitelky ze třídy Včelky


 

Zpět diskuse diskuse | počet příspěvků: 22

 
Děti odnášejí Moranu do Litavy / Foto: archiv MŠ
Děti odnášejí Moranu do Litavy / Foto: archiv MŠ
Děti se loučí se zimou / Foto: archiv MŠ
Děti se loučí se zimou / Foto: archiv MŠ
Na mostě přes Litavu / Foto: archiv MŠ
Na mostě přes Litavu / Foto: archiv MŠ
webdesign: Jaytech