Nejlepší podnikatelský potenciál v kraji má opět Slavkov u Brna

Město pro byznys 2010

27. 04. 2010
Letošní třetí ročník celorepublikového srovnávacího výzkumu Město pro byznys, který pravidelně hodnotí podmínky pro podnikání v regionech České republiky, přinesl výsledky za Jihomoravský kraj. Z jednadvaceti hodnocených měst v tomto regionu nabízí stejně jako loni nejlepší podnikatelské podmínky Slavkov u Brna. Slavkov u Brna obhajobou loňského prvenství tak znovu dokázal své kvality v přístupu k podnikatelům. I z toho důvodu zde dynamika růstu počtu ekonomických subjektů předbíhá krajský průměr o pětinu.

Nejlepších výsledků v jednotlivých kriteriích dosáhl Slavkov v oblasti pracovního trhu zejména díky dlouhodobě nízké nezaměstnanosti. Podnikatelé jsou rovněž spokojeni s úrovní cen, konkrétně s cenami stavebních pozemků a místních poplatků.

Cílem celorepublikového srovnávacího výzkumu Město pro byznys, jehož vyhlašovatelem je týdeník Ekonom, je každoročně nalézt místo s nejlepšími podmínkami pro podnikání. Dle padesáti kritérií, která jsou rozdělena do šesti základních oblastí – podnikatelské prostředí, kvalita lokality, přístup veřejné správy, situace na pracovním trhu, cenové podmínky a telefonický průzkum mezi podnikateli – je hodnoceno 205 obcí s rozšířenou působností a 22 pražských správních obvodů.

Celkové pořadí:

1. Slavkov u Brna

2. Vyškov

3. Bučovice

4. Židlochovice

5. Šlapanice

6. Rosice

7.-8. Hustopeče

7.-8. Kyjov

9. Tišnov

10. Hodonín

11. Brno

12. Znojmo

13. Veselí nad Moravou

14. Břeclav

15. Mikulov

16. Kuřim

17. Boskovice

18. Pohořelice

19. Moravský Krumlov

20. Blansko

21. Ivančice

Ve Slavkově vzniká podstatně víc firem než je běžný průměr v Jihomoravském kraji. Ve městě je dlouhodobě nízká nezaměstnanost. Podnikatelé oceňují nízké ceny pozemků, energií či nájmů. Z těchto důvodů vyhrál Slavkov už podruhé za sebou v krajském kole výzkumu Město pro byznys, jehož výsledky právě včera vyhlásil týdeník Ekonom.

„Naší výhodou je zdravý ekonomický základ, který stojí na firmách střední velikosti. Tyto společnosti vznikly v devadesátých letech a čtyři ze šesti významných zaměstnavatelů jsou dokonce v rodinném vlastnictví,“ komentoval umístění Slavkova starosta města Ivan Charvát.

Dobré podmínky pro podnikatele potvrzuje třeba jednatel firmy Moravská vzduchotechnika Jan Boubín. „Slavkov je dvacet kilometrů od Brna i od Vyškova, a jen šest kilometrů odtud je sjezd z dálnice,“ vyzdvihl Boubín. Podle něj má město ještě jednu výhodu. „Pracovní síla se tu dá sehnat snáz než v Nížkovicích, kde jsme měli halu dřív. Většina našich zaměstnanců pochází z okolních vesnic,“ řekl J. Boubín.

Tisková zpráva. Zdroj: www.slavkov.cz a Vyškovský deník


 

Zpět diskuse diskuse | počet příspěvků: 102

 
Část Slavkova s východní průmyslovou zónou / Foto: P. Maleček
Část Slavkova s východní průmyslovou zónou / Foto: P. Maleček
Město pro byznys 2010. Zleva místostarosta Vyškova Roman Celý (2. místo),  starostka Bučovic Šárka Šilerová (3. místo) a starosta Slavkova u Brna Ivan Charvát (1. místo) / Foto: D. Bednářová
Město pro byznys 2010. Zleva místostarosta Vyškova Roman Celý (2. místo), starostka Bučovic Šárka Šilerová (3. místo) a starosta Slavkova u Brna Ivan Charvát (1. místo) / Foto: D. Bednářová
webdesign: Jaytech