Část Heršpic s kostelem / Foto: B. Maleček

16. 03. 2010 07:02

Tomáš Garrigue Masaryk a heršpický sbor

Historie - V neděli 7. března jsme si připomněli 160. výročí narození prvního prezidenta Československé republiky Tomáše Garrigue Masaryka. Málo kdo ví, že jeden z důležitých momentů v jeho životě je svázán se vsí z okolí Slavkova, s Heršpicemi. Přijdete-li do evangelického kostela vypínajícího se nad Heršpicemi, hned za vchodovými dveřmi na pravé straně uvidíte pamětní desku s nápisem:
 

 

Zobrazit článek diskuse diskuse | počet příspěvků: 12

Návštěva TGM 18. 5. 1924 / Foto: archiv

07. 03. 2010 12:14

T. G. Masaryk a Slavkov - aktualizováno

Historie - V neděli 7. března si připomínáme 160. výročí narození prvního prezidenta Československa – T. G. Masaryka. U této příležitosti bych chtěl připomenout dvě Masarykovy návštěvy Slavkova. První se uskutečnila 16. června 1924, tedy v době, kdy byl podruhé zvolen prezidentem (květen 1920; poprvé byl zvolen v nepřítomnosti 14. listopadu 1918). Z dochovaných fotografií je zřejmá obrovská účast obyvatel. Doprovod mu dělal tehdejší starosta Slavkova František Hrozek a kromě něho přivítala prezidenta i žákyně 4. třídy Daniela Fialová. Na uvítání prezident odpověděl: „Nemohu ve vašem městě nevzpomenouti bitvy tří císařů. Vždyť jsem dnes projížděl bojiště. Světová válka pohřbila tři císařství. Na jejich místě vznikly republiky a demokracie. Také naše republika. Republika a demokracie klade každému občanu velké úkoly. V demokracii je každý občan státem. Věřím, že svým úkolům dostojíte.“
 

 

Zobrazit článek diskuse diskuse | počet příspěvků: 3

Masopust 1. 3. 1960 / Foto: J. Novák - archiv bmtypo

08. 02. 2010 14:16

Masopust před 50 lety

Historie - Jak jsme již avizovali, koná se v neděli 14. února tradiční masopust. Je to svátek, který se (nejen) ve Slavkově slaví už odnepaměti. Zapátral jsem opět ve svém archivu a našel pár fotografií masopustního průvodu z roku 1960, tedy 50 let starých. Doufám, že si pamětníci rádi zavzpomínají a snad se i někteří zase poznají.   red.
 

 

Zobrazit článek diskuse diskuse | počet příspěvků: 64

6. února 1960 / Foto: J. Novák

27. 01. 2010 16:32

Bruslení ve Slavkově před 50 lety

Historie - Nejsem pamětník bruslení ve Slavkově před 50 lety, ale ve svém archivu jsem vyhledal několik fotek, které nám tuto dobu přiblíží. Bruslilo se nejen na rybníku, ale v r. 1959 byla zamrzlá i Litava, která se tehdy klikatila jinak a byla v době holomrazů bruslaři oblíbená. Z konce 50. a počátku 60. let přinášíme i fotky z kluziště, které bylo v místech dnešních kurtů na nohejbal v prostorách stadionu v Kounicově ulici.

Chtěl bych poprosit pamětníky, kteří se na fotkách poznají nebo poznali své tehdejší kamarády, jestli by nepřispěli svými vzpomínkami k doplnění tohoto článku. Díky.    red.
 

 

Zobrazit článek diskuse diskuse | počet příspěvků: 83

Zbytky zdí / Foto: ZS-A

01. 12. 2009 17:06

Nález potvrdil, že zámek měl mít původně i čtvrté křídlo

Historie - Zajímavý nález čekal na archeology po odkrytí půdy nádvoří slavkovského zámku, jež letos dělníci dláždili. Objevili tam zřetelné pozůstatky čtvrtého křídla zámku podle původního projektu slavného architekta D. Martinelliho.
 

 

Zobrazit článek diskuse diskuse | počet příspěvků: 16

Souboje na trati ve Slavkově / archiv J. Marka

07. 07. 2009 15:33

Slavkovský okruh už jen historií?

Historie - Před 60 lety se poprvé závodilo na slavkovském okruhu

Když budete v současné době projíždět Slavkovem u Brna Bučovickou ulicí, nic nenasvědčuje tomu, že právě zde byl start a cíl slavkovského motocyklového okruhu. V roce 1949 – tedy právě před šedesáti lety – začala tradice zdejších motocyklových závodů. Závod se jel na mírně upravených závodních strojích převážně předválečné výroby. V následujícím roce byl vybrán okruh ulicemi města, který měřil 1940 metrů a jelo se na něm celkem 14 ročníků s několika přestávkami. V tomto roce zde začínala celá československá motocyklová elita: Bořivoj Sedlák, Lucák, bratři Bertoliové z Piešťan, Butula, Oto Šustek, Vincenc Staša – otec a děd pozdějších vynikajicích jezdců Bohumilů, Robert Janka a řada dalších.


 

 

Zobrazit článek diskuse diskuse | počet příspěvků: 55

Dnešní Mohyla míru / Foto: P. Maleček

02. 07. 2009 16:24

Napsáno před 50 lety

Historie - Rovnost – 2. 7. 1959

Jazykové okénko / Dušan Šlosar


Hrob světu?

Těmito slovy „vítají“ rusky mluvící cizince na jednom nádraží nedaleko Brna. Zlověstné heslo zní rusky MOGILA MIRU a spolu s francouzským „Monument de la paix“ má upozorňovat na slavkovskou Mohylu míru, pomník obětem bitvy u Slavkova.

Tvůrci ruského „překladu“ přecenili příbuznost slovanských jazyků, když se domnívali, že stačí přepsat český název Mohyla míru azbukou, aby vznikl ruský překlad.
 

 

Zobrazit článek diskuse diskuse | počet příspěvků: 12

Kaple sv. Urbana nad Slavkovem / Foto: B. Maleček

24. 01. 2009 14:16

Slavkovské památky

Historie - Do našeho seriálu o historii Slavkova přinášíme další střípek. Tím je příspěvek o památkách Slavkova v publikaci Památky vyškovského okresu z roku 1991 autorky Dr. Renaty Zemanové, kterou vydalo Muzeum Vyškovska. Tento příspěvek nám poskytl ze svého archivu pan Jaromír Seifert.

Dr. Renata Zemanová

Památky vyškovského okresu (soupis)

Muzeum Vyškovska


 

 

Zobrazit článek diskuse diskuse | počet příspěvků: 0

Bitva u Hradce Králové v r. 1866

18. 12. 2008 10:18

Josef Volf – rolník z Máslojed

Historie -

Příspěvek k 140. výročí bitvy u Hradce Králové

Po bitvě

Paměti sedláka Volfa z bitvy u Hradce mají mimořádnou dokumentární hodnotu uvádějící způsob válečných pohřbů a poměrů na vsi. Tím doplňují dobové zápisy z obcí zasažených válečným běsněním v roce 1805. Od Slavkova je poměrně málo zpráv co se týká zacházení s raněnými a padlými . V tom jsou vzpomínky na válku u Hradce originální, o veliké autentičnosti, neboť popisují barvitě dobové zvyklosti užité i u Slavkova. Nepochybně zaujme všechny, které zajímá válečná literatura i historie. Tak silného čtení se zachovalo jen poskrovnu. Paměti sedláka Volfa byly vydány o velice malém nákladu po první válce a jsou zapomenuty. Zůstávají však mementem. Vyšlo mnoho knih o pohybu generálů a armád, ale málo slov je věnováno kapitole o poměrech po bitvě nejen na bitevním poli, nýbrž i o poměrech prostých obyvatel bezprostředně zasažených válkou. J. Seifert
 

 

Zobrazit článek diskuse diskuse | počet příspěvků: 66

Litografie: E. Lami / archiv: J. Seifert

29. 11. 2008 17:46

Válečné poměry v roce 1805 ve městě Slavkově a okolí dle dobových zápisů

Historie - Slavkov v tom čase podléhal samostatné správě, tak jako předměstí ulice Špitálská a Židovské město Austerlitz.

Dle pamětní listiny z roku 1835, jež byla vložena do báně Hodinové brány, vtrhli Francouzi do Slavkova dne 21. listopadu roku 1805 pod vedením maršála Soulta a zůstali zde v ležení do 28. listopadu před bitvou 2. prosince. Denně požadovali od zdejšího velkostatku na 5000 bochníků chleba o váze 3 liber (1,68 kg), 1000 měr (7000 litrů) ovsa, 2000 otýpek slámy, 120 centů sena.
 

 

Zobrazit článek diskuse diskuse | počet příspěvků: 28

webdesign: Jaytech